1. peryskop.studio
  Lut 03, 2019

  Bardzo dobry artykuł. Szkoda, że wielu z naszych klientów nie zdaje sobie sprawy jak wiele czasu trawa praca nad “prostym” logo. Brawo za takie rozszerzające horyzonty wpisy!

  Pozdrawiamy,
  Peryskop.studio

  Reply
 2. Dawid
  Mar 25, 2019

  Szczerze mówiąc jeśli liczymy, że freelancer prowadzi działalność i wynajmuje biuro to 30zł za godzine pracy to moim zdaniem wolontariat. Po zapłaceniu kosztów, ZUSu i podatku nic nam nie zostaje.

  Reply
  • Maciej Sznitowski
   Kwi 15, 2019

   Pełna zgoda. Celowo podałem taką minimalną stawkę, aby pokazać że nawet najtańszy grafik nie jest w stanie poważnie podejść do projektu, którego budżet wynosi kilkaset złotych.

   Reply
 3. Ela
  Wrz 02, 2019

  A co powiecie na koszt 100.000 PLN za stworzenie samej koncepcji marki, nazwy marki, znaku marki, kolorystyki (wszystko poprzedzone oczywiscie analiza i rzeczowym wyjasnieniem dlaczego? i po co?) dla duzego przedsiebiorstwa. Oczywiscie bez zadnych key visuals czy elemntow graficznych, ktore beda projektowane dopiero na pozniejszym etapie i oczywiscie osobno wycenione). Taka o to wycene otrzymalam niedawno od polskiego studia brandingowego. Drogo, w normie? Ja uwazam, ze cos tu nie jest hallo ;).

  Reply
  • Ela
   Wrz 02, 2019

   A przepraszam, w cenie znajduje sie: protosystem wizualny znaku z koncepcja widzenia, warianty uzytkowe i kolorystyczne znaku, specyfikacja na nosniki ;). Takze strategia marki + nazwa + logo za +100.000 PLN :).

   Reply
  • Jacek
   Wrz 05, 2019

   Wszystko zależy. Logo ostatniej Olimpiady rozrywanej w Londynie kosztowało milion funtów. Sądzę że się zwróciło. Było kapitalne i się sprzedało doskonale w pstaci różnych produktów. U nas tego nie łapią, albo mało łapią, albo społeczeństwo jest zainteresowane czym innym.

   Reply
 4. Jacek
  Wrz 05, 2019

  Zgadzam się. Podobnie jest na innych rynkach. Jednych stać na tanie logo ale mogą trafić bardzo dobre już za pierwszym razem, inni postawią na drogiego artystę i nawet poczekają, mimo, że artysta może nie strzelić tym razem karnego. Dlaczego? Bo to jest sztuka. Owszem, można wszystko wypracować ale grafik ma ograniczony czas na czyste widzenie NOWEGO. Potem się opatruje i przyzwyczaja. Nie takie to proste.

  Reply