1. peryskop.studio
  Lut 03, 2019

  Bardzo dobry artykuł. Szkoda, że wielu z naszych klientów nie zdaje sobie sprawy jak wiele czasu trawa praca nad “prostym” logo. Brawo za takie rozszerzające horyzonty wpisy!

  Pozdrawiamy,
  Peryskop.studio

  Reply
 2. Dawid
  Mar 25, 2019

  Szczerze mówiąc jeśli liczymy, że freelancer prowadzi działalność i wynajmuje biuro to 30zł za godzine pracy to moim zdaniem wolontariat. Po zapłaceniu kosztów, ZUSu i podatku nic nam nie zostaje.

  Reply
  • Maciej Sznitowski
   Kwi 15, 2019

   Pełna zgoda. Celowo podałem taką minimalną stawkę, aby pokazać że nawet najtańszy grafik nie jest w stanie poważnie podejść do projektu, którego budżet wynosi kilkaset złotych.

   Reply
 3. Ela
  Wrz 02, 2019

  A co powiecie na koszt 100.000 PLN za stworzenie samej koncepcji marki, nazwy marki, znaku marki, kolorystyki (wszystko poprzedzone oczywiscie analiza i rzeczowym wyjasnieniem dlaczego? i po co?) dla duzego przedsiebiorstwa. Oczywiscie bez zadnych key visuals czy elemntow graficznych, ktore beda projektowane dopiero na pozniejszym etapie i oczywiscie osobno wycenione). Taka o to wycene otrzymalam niedawno od polskiego studia brandingowego. Drogo, w normie? Ja uwazam, ze cos tu nie jest hallo ;).

  Reply
  • Ela
   Wrz 02, 2019

   A przepraszam, w cenie znajduje sie: protosystem wizualny znaku z koncepcja widzenia, warianty uzytkowe i kolorystyczne znaku, specyfikacja na nosniki ;). Takze strategia marki + nazwa + logo za +100.000 PLN :).

   Reply
  • Jacek
   Wrz 05, 2019

   Wszystko zależy. Logo ostatniej Olimpiady rozrywanej w Londynie kosztowało milion funtów. Sądzę że się zwróciło. Było kapitalne i się sprzedało doskonale w pstaci różnych produktów. U nas tego nie łapią, albo mało łapią, albo społeczeństwo jest zainteresowane czym innym.

   Reply
 4. Jacek
  Wrz 05, 2019

  Zgadzam się. Podobnie jest na innych rynkach. Jednych stać na tanie logo ale mogą trafić bardzo dobre już za pierwszym razem, inni postawią na drogiego artystę i nawet poczekają, mimo, że artysta może nie strzelić tym razem karnego. Dlaczego? Bo to jest sztuka. Owszem, można wszystko wypracować ale grafik ma ograniczony czas na czyste widzenie NOWEGO. Potem się opatruje i przyzwyczaja. Nie takie to proste.

  Reply
 5. Adam
  Gru 01, 2019

  Gościu w ogóle nie wziąłeś pod uwagę tego że logo jest indentyfikacją czegoś co pod firmowane znakiem może zarabiać miliardy! Abstrakyjnie rzecz biorąc 2000zł za logo np dla kasyna? :-)))) Logo które firmuje potężne działania w które zaangażowano olbrzymie pieniądze musi kosztować proporcjonalnie do tego.
  Ile według ciebie powinien zarabiać Lewandowski w Bayernie skoro są piłakrze którzy zarabiają 3000 zł miesięcznie? Tyle samo? Nie! Różnica w skali obrotu piniędzmi między Bayernem a klubem w kórym się zarabia 3000 jest tak wielka jak wypłaty dla zawodników. Logo też pracuje bo jest pierwszym elementem który trzeba zapamiętać aby móc kojarzyć coś z czymś. Logo wartości 30 000 zł to nie jest żadem cud, na tyle wyceniono logo dla muzeum powstania w gettcie Warszawskim. I to wartość konkursowa a nie kombinacyjna. A to tylko muzeum, ale skala jego działalności wykracza poza ramy zwykłego muzeum.

  Reply
  • Maciej Sznitowski
   Gru 02, 2019

   Dzięki “Gościu” za Twój komentarz, ale chyba nie bardzo wstrzeliłeś się w sens mojego tekstu. Po pierwsze to blog dla przedsiębiorców i podaję wycenę projektu dla niedużych firm – nie bez powodu zestawiam koszt projektu ze składką ZUS 🙂 Korporacje i duże instytucje nie szukają informacji o wycenie projektu na blogach. Domyślam się, że kiedyś chciałbyś zaprojektować logo dla kasyna za kilkadziesiąt tysięcy, ale nigdy tego nie zrobisz, bo nikt nie płaci takich pieniędzy za projekt logo. Logo w konkursie może być na tyle wycenione, bo – uwaga uwaga – to konkurs:) Projektanci biorą w nim udział, inwestują swoją pracę bez pewności czy zostaną za to wynagrodzenie, więc nagroda (nagroda, nie wynagrodzenie za zlecony projekt) musi być wysoka, aby ktokolwiek chciał ryzykować. Lewandowski to kompletny piłkarz, a logo to tylko maksymalnie 10% marki. Firma nie zarabia na swoim logo. Logo nie buduje marki. Logo reprezentuje to, co firma zbudowała. Wartość logo rośnie dzięki wartości marki, nigdy odwrotnie. Grafik może myśleć inaczej, ale marka powstaje na etapie strategii, a nie projektowania logo.

   Reply
 6. Loko
  Sty 28, 2020

  Cóż mogę tylko dodać ze niestety rynek popsuły tzw. „marki personalne”, które wypuściły jednego ebooka i teraz wciskają bzdury setkom zapatrzonych w nie ludzi, pokazują jakieś samouczki na zasadzie Adam slodowy zrób to sam i teraz co drugiemu wydaje się ze jak umie korzystać z Canva to jest grafikiem i zaczyna świadczyć usługi drugiej grupie która nie ma zielonego pojęcia i tak ceny spadają do absurdu a kółko się kręci. A z drugiej strony jest tak niewiele informacji właśnie jak to wyglada jak tutaj i ludzie nie maja zielonego pojęcia.
  Zgadzam się absolutnie z autorem.

  Reply
  • Piotr
   Lip 13, 2020

   panie Janusz a niech Pan zapyta firmy która robiła projekt za rok czy mają kopie Pana projektu i dostaniesz ja pan za free… albo lepiej Panie Janusz dodaj pan że po tym jak zrobili Ci logotyp potrzebujesz to samo logo na billboardzie wydrukować (takim bagatela 5/6m… 😅 a wtedy się okaże że logo było robione w Photoshopie i ma rozdzielczość która nadaje się tylko do publikacji w internecie i jest jako plik JPG a nie vector żeby móc to powiększać bez ograniczeń… pomijam fakt że jak Pan stracisz kontakt z taką firma to zapłacisz pan innej firmie żeby za podobna cenę zrobili Panu kopie za którą rzecz jasna zapłacić Panu Januszowi będzie dane.
   pisał Monter grafik z 15 letnim stażem na rynku pracy co to nie raz widział jak traktuje się klienta c logo za marne 500zł 😄 pozdrawiam.

   Reply
 7. Januszpol
  Mar 23, 2020

  tendencyjny artykuł mający na celu podbijanie cen rynkowych – dobre logo dla małego przedsiębiorstwa można mieć już za 400-500 zł

  Reply
  • Maciej Sznitowski
   Lip 14, 2020

   Oczywiście, że można! Tak samo jak można znaleźć uczciwego polityka albo volkswagena passata bez kręconego licznika… tyle, że to rzadkie przypadki. Można znaleźć dobrego projektanta logo za 500 złotych, ale w większości przypadków to niestety pułapka.

   Reply